detaylı müzik arama

Empati

Son zamanlarda moda olan ve aslında bize insan olmayı öğreten en temel duyguların başında geliyor "empati" sözcüğü. Olaylara ve insanlara bir de karşımızdakinin penceresinden bakabilmek, ne büyük bir erdemdir...

Düşünsenize; koskoca evrende toplu iğnenin ucundaki mikroskobik bir medeniyetin zerrelerinden biriyiz hepimiz. Asırlar boyu ihtiyaçlar doğrultusunda hareket etmişiz ve her adımda daha da ileri gitmişiz. Teknolojinin geldiği son noktadayız, evrensel standartlarda bilgi ağına sahibiz ve hatta başka gezegenlerde hayat arıyoruz.

Biz bu büyük devinim içindeyken, yanıbaşımızda her şeyden habersiz, küçücük bedenleriyle olup biteni izleyen ve hiçbir anlam veremeyen, savunmasız bireyler de var. Çoğu zaman görmezden geldiğimiz hayatlar onlar. Çocuklarımız... Annesiz, babasız, koskoca evrende bir çatısı olamamış yuvasız çocuklarımız... Bilinçsiz, ruhsuz kişilerin köksüz tohumları onlar.

Bizlerse, doğa ve tüm canlılar görevlerini kusursuz bir şekilde yerine getirirken kafamızı kuma gömüp gerçekleri yok sayıyoruz. Ama bu, onun var olduğu gerçekliğini değiştirmiyor ne yazık ki. Durumun vahimiyeti, neden-sonuç ilişkisini çoktan geçti. Tablo, bize hiç de hoş olmayan bu gerçekleri açıkça gösteriyor.

Her yıl ortalama 500 bebek sokağa bırakılıyor. 6,000 çocuk sokakta yaşıyor. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nda toplam 15 bin çocuk barınıyor. Kimsesiz çocuk sayısı 800 bin civarında. Dünyada bugün yaklaşık 165 milyon çocuk ebeveynlerinden ya birini ya da ikisini kaybetmiş bulunuyor.

Onların yanında olup yalnız olmadıklarını hissettirmek ibadet gibi kutsaldır. Toplumumuzun bu gerçeğini hiçe saymayalım. Maddi, özellikle manevi yardıma ihtiyaç duyan çocuklarımıza yardımcı olalım. Onların ailesi biz olalım. Empati kuralım.

Son olarak, konuyla ilgili Selami Şahin'in yaşadığı kısa bir anıyı sizlerle paylaşmak istiyoruz;

"Bir gün Kasımpaşa Çocuk Yuvası’na ziyarete gittiğimde yüzünde ben’i olan küçük bir kız çocuğu bana yaklaşıp “Selami Amca sizi öpebilir miyim?” dedi ve ben ordayken elimi hiç bırakmadı. Kasımpaşa Çocuk Yuvası’na kendini adamış Oya Anneye sordum bu güzel kızı ve öğrendim ki 9 aylıkken bir kaldırım taşına terkedilmiş. Kendimi günlerce aklımdan çıkmayan, yüzünde ben'i olan bu güzel kızın yerine koydum ve empati kurarak bir şiir yazdım."

 
KİMİM BEN

Sessiz ve karanlık bir sokağın kaldırım taşına terk edilmiş bir bebeğim ben.
Ah kimim ben?

Hangi dilden, hangi dinden, hangi ırktanım ben. Hakkım değil mi bunu bilmem? Bu ceza neden?
Ah kimim ben?

Kimi görsem bu benim annem, bu benim babam demekten yorgun düştüm. Doğum günümü bile bilmiyorum ben.
Ah kimim ben?

Ben ki bir çiceği dalından koparamazken. Ben ki bir karıncayı incitemezken, hak etmemeliydim bu cezayı ben.
Ah kimim ben? 

Niye ben, niçin ben, neden ben?
Yemin ederim ki bir gün çocuğum olursa, mahrum etmeyeceğim onu sevgiden, şefkatten ve ilgiden.
Ah kimim ben?

Ben yüzümde ki benim ben.


Selami Şahin

SON EKLENEN VİDEO

Baştan Başa Sen - Selami Şahin

Baştan Başa Sen - Selami Şahin

SON EKLENEN MÜZİKLER

Kolay Değil - Selami Şahin
Baştan Başa Sen // Dinle

Karmakarışık - Selami Şahin
Baştan Başa Sen // Dinle

Yüreğime Yüreğime - Selami Şahin
Baştan Başa Sen // Dinle

EPOSTA LİSTESİNE KAYDOLUN

Selami Şahin ile ilgili gelişmelerden haberdar olun.